Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Orwell 2016: příklady temného doublethinku u nás i ve světě

26. 10. 2016 12:32:00
Brexitem vinna senilita, ač v senátu je pojistkou demokracie. Holá řiť se trestá, krádež a poškození standardy ČR je performance. Nelidskost Číny, Sýrie a demokracie Saudů. (Ne)Přítel AlKáida. Ruská propaganda vs. USA/EU pravda.

On Orwell asi vážně věděl. Jeho doublethink (podvojné myšlení), schopnost podržet v mysli dvě protikladná přesvědčení a současně obě akceptovat, je u našich i světových politiků, médií i nás samotných takřka na denním pořádku. Uvádím několik příkladů z našich luhů a hájů i ze světa. Zamyslete se a jistě naleznete hromadu dalších.

1. Čína, Sýrie nebo Rusko jsou za nedodržování lidských práv odsuzováni a hanobeni běžně, kdežto přátelé ze Saudské Arábie, Spojených Arabských Emirátů nebo Kataru, demokratické to vzory, už "nikoho" nepálí.

2. Bombardování může být buď vražedné, anebo humanitární, záleží pouze na povaze toho, která strana bombarduje, v čí prospěch a jak je to prezentováno.

3. Ohlášené, úředně schválené, protiislámské představení (jakkoliv trapné a kontroverzní) na Staromáku a vystrčení řiti na projíždějící vojáky USA je odsouzeníhodným, takřka trestným činem, kdežto krádež a rozstříháním znesvěcení standarty, jednoho ze symbolů České republiky (nikoliv prezidenta), nebo několikametrový prostředníček vztyčený z Vltavy směrem na Hrad (ať už je ve funkci kdokoliv) či atomovka v ČT jsou jasnými příklady perfektních performance.

4. Do Evropy jsou importovány statisíce válkou zužovaných uprchlíků, vděčných a tichých lékařů, inženýrů, žen a dětí, ale policie po celé Evropě následně bojuje s teroristy a sebevražednými atentátníky, kteří vážně nemají s islámem vůbec nic společného.

5. Na každém kroku na nás číhá proruská propaganda (a Putinovi agenti), kdežto té prozápadní a proamerické pšenka nekvete (a už vůbec ne v naší, vaší veřejnoprávní ČT).

6. Když se našinec křivě podívá na migranta, je rasistou, xenofobem nebo pravicovým extremistou, kdežto migrant, když fyzicky napadne našince, jedná se o důsledek deprese, případně jiné psychické nemoci (často spojené s odloučením či uprchlickým traumatem).

7. Jeden prezident je za náklonnost k alkoholu neustále odsuzován a pranýřován, kdežto u druhého (toho správného) toto žádným odsouzeníhodným nešvarem není.

8. V syrském Allepu jsou bombardovány nemocnice a děti jak na běžícím pásu (psal jsem zde), kdežto v Iráku, Libyi, Afghánistánu, Jugoslávii nebo v Jemenu? Zdá se, že už tak ne.

9. Rusko provokuje svojí armádou na vlastních státních hranicích, kdežto USA se na týchž ruských hranicích brání ruské agresi.

10. Díky 11/9 a (oficiálně předkládané) akci dvou desítek islámských bojovníků AlKaidy s nožíky na koberce nezůstal v Afghánistánu „kámen na kameni“, kdežto v rámci nepoddajné suverénní Sýrie je tatáž AlKaida (nebo její „odnož“) proti nepohodlnému (demokraticky zvolenému prezidentovi) Assadovi kámošem.

11. Referendum, hlas lidu, rozhoduje, ale když se nepovede, tak je třeba ho opakovat, dokud nerozhodne lid správně (Irsko a Lisabonská smlouva).

12. Kaddáfí, Pinochet a Hussain jsou po „desetiletí“ obchodní přátelé, ale jakmile odmítnou poslušnost, je třeba zapomenout a jedná se o diktátory a hrdlořezy, kteří vlastní zbraně hromadného ničení a jsou důvodem občanských válek.

13. Sebeurčení Kurdů nebo (anexe) Krymu jsou nepřijatelné, kdežto sebeurčení Tibetu i agenda dalajlamy je celosvětovým fenoménem a (anexe) Kypru nebo Golanských výšin jsou zcela fair.

14. Staří senilní lidé Brexitem zkazili mladé inteligenci její zářnou budoucnost, kdežto tato senilita v senátu je obecně uznávanou pojistkou demokracie.

Tak jak to tedy všechno ve skutečnosti je?

Na závěr uvádím Orwellovu citaci doublethinku z díla 1984, která, podle mě, až s mrazivou přesností popisuje dnešní dění a právě výše zmíněné příklady:

Doublethink znamená schopnost podržet v mysli dvě protikladná přesvědčení a současně obě akceptovat. Musí to být vědomý proces, jinak by nebyl uskutečněn s dostatečnou přesností, ale musí být zároveň nevědomý, nebo jinak by s sebou přinášel pocit nepravosti a tím i pocit viny. Doublethink leží v samém jádru Angsocu, protože základní linií Strany je záměrně používat lži, a přitom zachovávat pevný cíl, který se opírá o naprostou čestnost. Je nezbytně nutné říkat úmyslně lži, a přitom jim doopravdy věřit, zapomenout každý fakt, který se stal nepohodlným, a bude-li to nezbytné, vytáhnout ho ze zapomnění na tak dlouho, jak bude třeba, popírat existenci objektivní reality a přitom brát v úvahu realitu, kterou člověk popírá. I při používání slova doublethink je nutné podvojné myšlení aplikovat. Už tím, že člověk slovo použije, připouští totiž, že falšuje skutečnost; kdyžžvšak použije doublethink podruhé, vymaže toto vědomí z paměti: a tak dál a donekonečna. Lež je vždy o krok před pravdou.“

Absorbování doublethinku pak napomáhají média, která, dle mě, postupně ztrácejí svou hlavní úlohu, totiž objektivně informovat, a jsou čím dál více nástrojem potřebné propagandy (jak o ní psal nedávno Zdeněk Král v kontextu voleb v USA, nebo já v Třinácteru promigračního novináře).

Autor: Tomáš Vyoral | středa 26.10.2016 12:32 | karma článku: 45.59 | přečteno: 4081x

Další články blogera

Tomáš Vyoral

Není moucha jako Moucha (mysteriózní povídka na pomezí reality a fikce)

„Jsi normální blázen. Měl bys jít k psychiatrovi!“ byla poslední slova mé ženy předtím, než sbalila děti a odjela s nimi k tchánovi. Prý do doby, než se vzpamatuju, než budu zase normální a přestanu ji i děti ohrožovat.

3.3.2021 v 11:44 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 702 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Proti covidu 500 vojáků, proti občanům 5 000 a 26 000 policistů. Proti komu vláda bojuje?

V nemocnicích a domovech pomáhá v boji s PR covidem zhruba pět set vojáků. Proti vlastním občanům jich vláda nasadila 5000 a 26000 policistů. Myslím, že počty dokládají, proti komu ve skutečnosti vláda svým stanným právem bojuje.

1.3.2021 v 14:26 | Karma článku: 39.39 | Přečteno: 1933 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Koronavirus v ZOO. Nenosila zvířata 2 rouške, byla lyžovat v Itálii či po 21:00 v knajpě?

Vycházela snad nakažená gorila po 21:00 ven? Byla lyžovat? Sáňkovat na Petříně? Nenosila 2 až nekonečno rouške? Údajná nákaza covidem zvířat v pražské ZOO jen dokládá, že karantény jsou z hlediska zamezení šíření viru k ničemu.

26.2.2021 v 13:11 | Karma článku: 36.80 | Přečteno: 1559 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Šiřitel poplašných zpráv a FAKE NEWS Hamáček: Krematoria, mrazáky, kamiony s mrtvolami

Jan Hamáček byl měl za své měsíce trvající apokalyptické strašení občanů v nouzovém stavu nést coby vládní představitel a ministr vnitra zodpovědnost. Po mrazácích a krematoriích nejnověji tasil kamiony s mrtvolami.

24.2.2021 v 14:23 | Karma článku: 39.91 | Přečteno: 1835 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Lunga

Cizinci, kteří k nám přijdou za prací, zde mají pracovat jako zaměstnanci nebo otroci?

Krátké zamyšlení nad osudem některých cizinců, kteří k nám přišli za lepším životem anebo si jen vydělat, aby jejich rodiny přežily.

17.10.2021 v 13:19 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 169 | Diskuse

Petr Bajnar

Poučení z parlamentních voleb

"Ve volbách voliči vyměnili lokálního gaunera za gaunery globální": tak zní jedno z vyjádření, které zaznělo po volbách a které podle mně do značné míry výstižně charakterizuje jejich výsledek.

17.10.2021 v 10:43 | Karma článku: 29.55 | Přečteno: 607 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Tyranie v Bernu?

Protesty ve Švýcarsku, ale i "očkovací festival". Pokles šíření infekce a hospitalizací v několika státech, aneb jak nám ministr A. Vojtěch zase neřekl pravdu.

17.10.2021 v 9:23 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 291 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Kladno opraví zdevastované obecní byty, ale...

Město Kladno chce jít příkladem a novým nájemníkům předávat obecní byty v takovém stavu, aby do nich, po nastěhování, nemuseli investovat tisíce. Zřejmě očekává, že ti, kteří městské byty opouštějí, se budou chovat také tak. Ale...

17.10.2021 v 5:17 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 226 | Diskuse

Bohumír Šimek

Vážený pane prezidente!

Urážíte všechny, kteří osobně znali zesnulého arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka, svým vysvětlováním Vašeho odmítnutí účasti na jeho pohřbu.

16.10.2021 v 23:57 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 708 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4792

Nevěřící Tomáš, který tuší, že pravda se neleskne a netřpytí... Rovněž k nachytání na: Twitteru @TomVyoral
 

Najdete na iDNES.cz